Kredyt obrotowy dla firm i jego rodzaje

Rozwiązań wsparcia finansowego dla firm jest wiele: zarówno tych na założenie własnej działalności gospodarczej, jak i już istniejących biznesów. Kredyt obrotowy to pomysł na uzyskanie dodatkowej gotówki dla bieżącej działalności, jednak możliwość finansowania z niej konkretnych wydatków uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju umowy. W tym krótkim artykule dowiedzą się Państwo o najważniejszych aspektach tego rodzaju wsparcia oraz jej typów.

Czym jest kredyt obrotowy dla firm?

Każda marka chce zapewnić sobie jak najlepsza płynność finansową. Zdarza się jednak, że w związku z różnymi czynnikami zaczyna brakować na pewne wydatki. W tym właśnie celu została stworzona tak zwana “obrotówka”, czyli umowa umożliwiająca uzyskanie kwoty w wysokości od kilku tysięcy do nawet miliona złotych. Wysokość ta będzie oczywiście zależała, jak w przypadku każdego wsparcia finansowego, od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Dzięki uzyskanym środkom właściciel firmy może spłacić bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności i poprawić swoją płynność finansową. Tego rodzaju umowa najczęściej podpisywana jest na okres od 12 do 36 miesięcy – zależnie od aktualnej oferty banków.

Rodzaje kredytu obrotowego dla firm

Aby móc zawrzeć umowę na wywiązanie się ze zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności, należy dokładnie określić jego cel. Od tego właśnie będzie zależał typ pożyczki, jaki zostanie nam zaoferowany w banku. Do podstawowych i najczęściej wybieranych umów należą umowy obrotowe:

  • w rachunku bieżącym – jest ściśle związany z bieżącym kontem bankowym firmy, która otrzymuje na nie określoną w umowie sumę pieniędzy i wykorzystuje ją w miarę swoich potrzeb. Zaletą tego rozwiązania są odsetki, które naliczane są wyłącznie od wykorzystanej puli gotówki oraz możliwość odnowienia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, ten rodzaj zobowiązania można zwracać bankowi w praktycznie dowolnym terminie i wysokości rat.

  • w rachunku kredytowym – podstawową różnicą jest to, że finanse przekazywane są przedsiębiorcy na osobny, specjalnie wyznaczony do tego celu rachunek bankowy. Terminy i wysokość spłaty rat są z góry określone, a umowa jest nieodnawialna.

Copyright 2020 kancelariafinansowa.net.pl

Webdesign by Deviart