kredyt obrotowy dla firm

Kredyt obrotowy dla firm i jego rodzaje

Istnieją różnorodne rozwiązania wsparcia finansowego dla firm, które mogą pomóc w założeniu lub rozwoju działalności gospodarczej. Jednym z nich jest kredyt obrotowy, który pozwala na uzyskanie dodatkowej gotówki dla bieżącej działalności. Warto jednak pamiętać, że możliwość finansowania konkretnych wydatków zależy od rodzaju umowy i zdolności kredytowej.

Kredyt obrotowy to forma finansowania krótkoterminowego, może on być wykorzystany na pokrycie bieżących potrzeb finansowych firmy, takich jak opłacenie rachunków, zakup surowców czy wynagrodzeń pracowników. Kredyt ten jest zwykle udzielany na okres od 12 miesięcy, może być także udzielony pod postacią linii kredytowej – odnawialnej bądź nieodnawialnej.

 

Czym jest kredyt obrotowy dla firm?

Kredyt obrotowy dla firm to forma finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy korzystają z niego, gdy potrzebują szybkiego dostępu do dodatkowych środków finansowych, aby móc pokryć bieżące wydatki związane z prowadzeniem firmy. Kredyt obrotowy może być wykorzystany również na inwestycje w rozwój biznesu, takie jak zakup nowych maszyn, urządzeń czy rozwój infrastruktury.

Udzielany jest on na określony okres, który wynosi zazwyczaj od 12 do 36 miesięcy. Kwota kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej firmy i może wynosić od kilku tysięcy do nawet miliona złotych. Po podpisaniu umowy, firma otrzymuje dostęp do środków na swoim koncie, które może wykorzystać na cele określone w umowie.

Kredyty obrotowe skierowane są do przedsiębiorców, niezależnie od formy prawnej prowadzonej przez nich działalności. Nie są produktami dla firm, które dopiero wchodzą na rynek. Zazwyczaj jednym z warunków uzyskania kredytu jest prowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas (zwykle co najmniej 12 miesięcy).

Aby móc skorzystać z kredytu obrotowego wymagana jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Na oprocentowanie kredytu składa się stawka WIBOR (lub EURIBOR lub LIBOR, w zależności od waluty kredytu) oraz indywidualnie wynegocjowana marża banku. Firmy o dobrej zdolności kredytowej mogą wynegocjować lepsze warunki kredytowe i tańsze kredyty.

Należy pamiętać, że kredyt obrotowy wiąże się z określonymi kosztami w postaci odsetek i prowizji, które mogą być znaczące, zwłaszcza w przypadku długoterminowego kredytowania. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować oferty różnych banków i instytucji finansowych oraz porównać koszty i warunki umów, aby wybrać najlepszą ofertę. Wszystkie te rodzaje kredytów obrotowych mają swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od sytuacji finansowej oraz potrzeb przedsiębiorstwa.

Rodzaje kredytu obrotowego dla firm

Do podstawowych i najczęściej wybieranych umów należą umowy obrotowe:

Co to jest kredyt w rachunku bieżącym?

Kredyt w rachunku bieżącym służy do zwiększenia kapitału obrotowego kredytobiorcy i utrzymania płynności finansowej. Stanowi bezpieczną przystań dla działalności gospodarczej, szczególnie w przypadku wystawiania faktur z długim terminem płatności, a także jest środkiem na pokonanie przejściowych trudności z płynnością finansową, takich jak opóźnienia w płatnościach od dostawców. Bank udostępnia pewien limit, który zazwyczaj jest dowolnie dostępny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Umowa o kredyt w rachunku bieżącym pozwala na dostęp do środków udostępnionych przez bank za pośrednictwem rachunku bankowego do pewnego limitu określonego w umowie. Zazwyczaj konieczne jest otwarcie rachunku w banku udzielającym kredytu.

Przedsiębiorca może swobodnie korzystać z dostępnego limitu i przeznaczyć środki na dowolny cel biznesowy. Wpłaty na rachunek bieżący w pierwszej kolejności pokrywają bieżące zobowiązania i zwiększają dostępny limit. Limit jest wykorzystywany tylko wtedy, gdy przedsiębiorca nie posiada już środków na rachunku bankowym.

Czym jest kredyt obrotowy w rachunku kredytowym?

Kredyt obrotowy odnawialny to kredyt, który zazwyczaj może być wykorzystany przez właścicieli firm na konkretne cele, takie jak wynagrodzenia pracowników czy zakup materiałów potrzebnych do prowadzenia działalności.

Można wyróżnić kredyt odnawialny, który polega na możliwości wykorzystania dostępnej kwoty więcej niż raz, oraz kredyt nieodnawialny, który spłaca się tylko raz, do pełnej przyznanej kwoty. 

Kredyt odnawialny

W przypadku kredytu odnawialnego przyznana kwota kredytu może być wielokrotnie wykorzystywana przez firmę w okresie kredytowania. Po spłaceniu części wcześniej wykorzystanego kredytu staje się on ponownie dostępny. Jednocześnie bank nalicza odsetki tylko od wykorzystanej kwoty kredytu. Oznacza to, że w momencie wpływu nowych środków na rachunek firmy, dostępny limit kredytowy jest automatycznie aktualizowany o kwotę zasilenia i jednocześnie zmniejsza się wysokość odsetek naliczanych przez bank. Kredyt musi zostać spłacony w całości na koniec okresu określonego w umowie.

Kredyty obrotowe nieodnawialne

W tym rodzaju kredytu, w odróżnieniu od kredytu odnawialnego, część pobrana (wypłacona firmie) nie może być ponownie wykorzystana. Kredyt ten jest spłacany w ratach według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Podsumowując

Wszystkie te rodzaje kredytów obrotowych mają swoje wady i zalety, a wybór odpowiednich rozwiązań zależy od sytuacji oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Decydując się na kredyt obrotowy dla firmy warto skontaktować się z naszymi doradcami finansowymi, aby w pełni dobrać formę finansowanie do swoich potrzeb.

.