Kredyt na auto - gotówkowy czy samochodowy?

Bieżący stan konta nie pozwala ci kupić wymarzonego modelu (nowego lub używanego) czterokołowego pojazdu? Z myślą o takich osobach jak ty placówki bankowe przygotowały ofertę zewnętrznego wsparcia finansowego. Decyzja o tym, czy bierzesz kredyt na auto, musi zostać dobrze przemyślana – pod względem wartości pojazdu oraz twoich możliwości spłaty zobowiązań. Jeśli jesteś pewny, że dasz radę i spełniasz wymagania określone przez konkretny bank, możesz postawić kolejny krok – dokonać ważnego wyboru między opcją gotówkową a samochodową, analizując plusy i minusy każdej z nich.

Kredyt gotówkowy na samochód

Opcję gotówkową od banku możesz przeznaczyć na dowolny cel, w tym na wymarzone auto. Stosunkowo łatwo jest go uzyskać, a otrzymane środki można od razu przeznaczyć na zakup. Wysokość zwrotnego wsparcie finansowego (wraz z oprocentowaniem i prowizją dla banku), a także długość okresu spłaty dostosowane są do naszych możliwości finansowych.

Kredyt samochodowy

Udzielając drugiej możliwej formy wsparcia finansowego, bank wymaga zabezpieczenia w postaci np. depozytu karty pojazdu, przywłaszczenia z warunkiem zawieszającym lub cesji praw z polisy autocasco. Wynika to z faktu, że kredyt udzielany jest na konkretny cel wskazany we wniosku oraz umowie – bank musi więc uzyskać informacje na temat przedmiotu, który zostanie zakupiony dzięki wsparciu. Oznacza to również, że do końca okresu spłaty to bank (jako udzielający wsparcia) pozostaje formalnym właścicielem nabytego auta.

Dokonując wyboru między formą gotówkową a samochodową, należy pamiętać, że pożyczaną kwotę niecelową cechuje wyższe oprocentowanie nominalne, co oznacza, że ostateczny koszt będzie wyższy niż w przypadku wsparcia na konkretny cel. Kredyt samochodowy wydaje się więc lepszą opcją niż gotówkowy, ale z drugiej strony nie daje on możliwość wydania środków na inne cele niż auto, a także bycia formalnym właścicielem pojazdu przez pierwsze kilka lat. Wybór między dostępnymi możliwościami powinien więc być pokierowany osobistymi preferencjami pod tym względem oraz ofertą konkretnej placówki bankowej.

Copyright 2020 kancelariafinansowa.pl