Czasami okoliczności finansowe mogą spowodować opóźnienie w spłacie niektórych zobowiązań, warto jednak dbać o swoją historię kredytową. Dlaczego? Opóźnienia w regulowaniu zobowiązań mogą prowadzić do negatywnych wpisów w raport BIK, co z kolei wpłynie na naszą zdolność kredytową. A to z kolei niekorzystnie wpływa na nasze szanse na uzyskanie kredytu w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby spłacać swoje zobowiązania na czas i nie przekraczać limitów swoich kart kredytowych.
Jeśli już mamy negatywne wpisy w naszym raporcie BIK, nie wszystko jest stracone. Możemy podjąć działania, które pomogą nam poprawić naszą historię kredytową. W jaki sposób? Czytaj dalej, a zaraz się dowiesz.
Całkowite wyczyszczenie raportu BIK jest niemożliwe, ich przechowywania i ewentualnych zmian określa ustawa Prawo bankowe. Możliwe jest jedynie usunięcie z raportu błędnych danych, które nie są zgodne ze stanem faktycznym.
Gdy starasz się o kredyt Twoje dane przekazywane są do BIK. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o kredyt instytucja finansowa przekazuje informacje do BIK na temat terminowości spłacanych przez Ciebie zobowiązań. W zależności od tego czy spłacisz swój kredyt terminowo czy nie może wystąpić jedna z sytuacji:
– spłaciłeś swój kredyt w terminie – informacja o zaciągnięciu kredytu przestaje być widoczna w historii kredytowej BIK
– spłaciłeś swój kredyt w terminie – informacja o nim jest widoczna w raporcie bo wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach
– nie spłaciłeś kredytu w terminie – informacje o kredycie są przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat (pod pewnymi warunkami), co w praktyce oznacza, że będą one widoczne w raporcie BIK.
W skrócie są to zasady stosowane przy ustalaniu Twojej historii kredytowej przez BIK. Jeśli chodzi o jej modyfikację, to Twoje możliwości są ograniczone. W praktyce możesz jedynie wyrazić lub wycofać zgodę na przetwarzanie danych o spłacanych kredytach lub wystąpić do swojego banku o restrukturyzację kredytu. Masz również prawo złożyć wniosek o sprostowanie błędnych lub nieaktualnych informacji. Powinieneś zwrócić się w tej sprawie do instytucji, która przekazała dane do BIK. Dlatego, że BIK jest jedynie administratorem danych, nie może ich modyfikować, taką możliwość mają jedynie instytucje zgłaszające, takie jak banki.
Są sytuacje, w których możesz wystąpić o usunięcie danych z BIK lub o ich skorygowanie. Tak jak było wspomniane wcześniej jedna z nich to nieprawidłowe, nieaktualne dane. Możesz złożyć wniosek o ich poprawę. Kolejna sytuacja: wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych w terminie kredytach i chcesz ją wycofać. Zastanów się tylko czy warto usuwać informację, że spłacałeś zobowiązania w terminie. I ostatnia sytuacja: minęło pięć lat od spłaty kredytu i chcesz mieć pewność, że nie będzie ona już brana pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej.
Wystąpić o korektę danych możesz jedynie do instytucji finansowych, w których zaciągnięty był kredyt, nie bezpośrednio do Biura Informacji Kredytowej.
.Gdy nie masz negatywnych wpisów warto zadbać o zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek, które możesz wykorzystać.
Podsumowanie
Nie ma zbyt wielu sposobów na usunięcie danych z raportu BIK, lepiej od samego początku zapobiegać negatywnym wpisom i dbać o korzystną historię kredytową i swoją wiarygodność w oczach banku. Jednocześnie należy pamiętać, że nie wystarczy mieć jak najmniej informacji w naszej historii kredytowej. Wręcz przeciwnie. Pamiętanie o regularnych spłatach bez wątpienia ułatwi Ci uzyskanie kolejnej pożyczki. Dzięki temu bez wątpienia łatwiej będzie Ci uzyskać kolejną pożyczkę lub kredyt. Dlatego też sensowne jest skupienie się na budowaniu dobrej historii.
ul. Zgrupowania AK „Kampinos” 15
Biurowiec CitySpace, piętro II
01-943 Warszawa