Jak wyczyścić raport z BIK?

Zdarza się, że z powodu naszej sytuacji finansowej niektóre zobowiązania regulujemy z opóźnieniem. Może się to zdarzyć każdemu z nas, jednak należy pamiętać, że w raporcie BIK wszystkie nieterminowe płatności związane ze spłatą rat kredytowych lub pożyczek zostają odnotowane. A to z kolei niekorzystnie wpływa na nasze szanse na uzyskanie kredytu w przyszłości. Dostęp do BIK mają bowiem dostęp wszyscy kredytodawcy i w oparciu o niego często obliczana jest nasza zdolność kredytowa. Zatem, czy negatywne wpisy możemy wyczyścić lub podjąć jakieś inne czynności, które pozwolą nam zapewnić sobie bardziej korzystną historię kredytową? O tym wszystkim dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie Państwa zapraszamy.

Czy historię raportu BIK można wyczyścić?

Najważniejszym aspektem są oczywiście terminowe płatności. Każdemu z nas może jednak przydarzyć się sytuacja, w której przez dłuższy czas nie będziemy mieli możliwości regulowania zobowiązań w wyznaczonych terminach. W tym przypadku należy zadbać o to, aby ilość negatywnych wpisów została wyczyszczona. Warto jednak pamiętać, że całkowicie wyczyszczony raport BIK jest równie niekorzystny, co negatywne wpisy. Nie jest on wówczas wiarygodny dla kredytodawców, którzy równie niechętnie przyznają nam kredyt lub pożyczkę.

Co zatem zrobić, abyśmy mogli wypaść korzystnie w oczach potencjalnych wierzycieli? Całkowite wyczyszczenie raportu BIK nie jest możliwe. Przepisy prawa umożliwiają jednak wyczyszczenie informacji, które nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Aby to zrobić należy złożyć wniosek o korektę błędnych informacji. Inną możliwością na poprawienie swojej historii w BIK jest także złożenie odwołania o zgody o przetwarzaniu danych o spłaconym kredycie (jeśli wcześniej taka zgoda była udzielana). Jednocześnie należy pamiętać, że wszystkie wpisy dotyczące nieterminowych wpłat jeszcze niespłaconego kredytu mogą być wyczyszczone z historii dopiero 5 lat od uregulowania ostatniej umownej raty.

Istnieją jednak sposoby, które umożliwiają szybsze wyczyszczenie negatywnych wpisów w raporcie BIK. Jeśli do tej pory zobowiązania spłacaliśmy nieterminowo, w związku z czym nasza historia raportu jest raczej negatywna, możemy zadbać o to, aby wpisy te zniknęły. Jak to zrobić? Do tego będzie nam potrzebna pewna suma pieniędzy, powiedzmy 30-40 tysięcy złotych. Dzięki niej możemy zaciągnąć pożyczkę na spłatę zobowiązań pozabankowych. Jednocześnie należy złożyć odpowiednie wnioski o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych oraz o usunięcie zapytań. Z uzyskanej pożyczki prywatnej na spłatę chwilówki w ciągu 14 dni jest spłacana z pieniędzy z pozyskanego kredytu bankowego. Historia BIK zostaje wówczas wyczyszczona, punktacja idzie do góry, a my zapewniamy sobie zdecydowanie większe szanse na pozyskanie kredytu w przyszłości.

Budowanie pozytywnej historii raportu BIK

Nie tylko sam charakter wpisów, ale także ilość wniosków w historii raportu ma ogromne znaczenie. Złożenie kilkunastu wniosków o przyznanie kredytu, spośród których żaden z banków nie uznał naszej zdolności kredytowej i odrzucił wniosek, jest dla nas bardzo niekorzystne. Dlatego, do budowania pozytywnej historii w raporcie zalecane jest wybranie wyłącznie kilku kredytodawców z najkorzystniejszymi dla nas ofertami, u których złożymy wnioski.

Należy jednocześnie pamiętać, że nie chodzi o to, aby wpisów o naszej historii było jak najmniej. Wręcz przeciwnie! Powinniśmy zadbać o to, aby znalazły się tam wpisy o regularnie spłacanych zobowiązaniach, co z przyszłości z pewnością ułatwi nam zaciągnięcie kolejnego kredytu lub pożyczki. Dlatego warto skupić się na budowaniu od początku dobrej historii, a nie tylko czyszczeniu jej. Jak to możemy zrobić? Jeszcze przed staraniem się o uzyskanie kredytu możemy zaciągnąć niewielki i tani kredyt, pożyczkę lub po prostu kupić jakiś przedmiot na raty. Przy tym rozwiązaniu musimy jednak mieć na uwadze, że jesteśmy w momencie, kiedy zaczynamy budować naszą historię raportu BIK. Musimy być zatem pewni, że będzie nas stać na regularne spłacanie rat, które w przyszłości zapewnią nam pozytywne wpisy, zwiększające nasze szansę na uzyskanie zdolności kredytowej w przyszłości.

Copyright 2020 kancelariafinansowa.net.pl

Webdesign by Deviart