Rata kredytu – równa czy malejąca?

Rata kredytu – równa czy malejąca?

Chcąc uzyskać wsparcie finansowe od placówki bankowej na kosztowną inwestycję, zawsze sprawdzamy kwestie związane z prowizją, oprocentowaniem, odsetkami czy długością spłaty. Musimy również wziąć pod uwagę wysokość miesięcznych opłat oraz zadać sobie pytanie, czy chcemy, żeby nasza rata kredytu w każdym miesiącu była równa czy malejąca. Każdemu zależy bowiem, żeby spłacanie uzyskanego wsparcia finansowego odbywało się w sposób niepowodujący zadłużenia.

Rodzaje rat kredytu

Zaciągając kredyt hipoteczny, gotówkowy czy konsolidacyjny, podejmujemy się obowiązku comiesięcznej spłaty zobowiązań w ustalonej wysokości. Każda rata cechuje się złożeniem z dwóch części: kapitałowej (pożyczona kwota) i odsetkowej (koszt uzyskanego wsparcia). W przypadku równych kwot spłaty ich wysokość wynosi dokładnie tyle samo w każdym miesiącu (przy założeniu stałego oprocentowania zmieniają się jedynie wartości poszczególnych części), co pozwala na dokładne zaplanowanie comiesięcznych wydatków w budżecie domowym. W przypadku rat malejących wysokość comiesięcznych opłat ulega zmianie – część kapitałowa jest stała, a zmniejsza się część odsetkowa, co w konsekwencji powoduje, że ostateczny koszt wsparcia finansowego jest mniejszy, ale z kolei wysokość poszczególnych opłat jest znacznie wyższa, co może nadmiernie obciążać budżet domowy.

Równa czy malejąca – którą wybrać?

Sposób spłaty zobowiązań powiązany jest ze zdolnością kredytową oraz okresem spłaty. Raty malejące wymagają, z uwagi na wyższą wysokość opłat, większej zdolności, co niektóre osoby wyklucza z ubiegania się o taki system spłaty. Co więcej, często nie pozwalają one na uzyskanie wsparcia w takiej wysokości jak w przypadku stałych opłat. Z drugiej strony jednak, im dłuższy okres spłaty, tym lepsze są zmienne comiesięczne opłaty, gdyż pozwalają na mniejszy ostateczny koszt uzyskania wsparcia.

Dokonując wyboru między równą a malejącą wersją, należy wziąć pod uwagę swoje możliwości spłaty, by mieć pewność, że niespodziewane wydatki finansowe nie spowodują problemu z wykonywaniem regularnie przelewów do banku.