Kredyt a pożyczka - warto znać różnice

Teoretycznie każdy z nas zna różnicę między tymi dwoma pojęciami – w praktyce często, zwłaszcza w przypadku podejmowania dyskusji z konkretnym podmiotem, dochodzi do pomyłek i ukazują się pewne wątpliwości co do podstawowych kwestii. Kredyt i pożyczka to dwie możliwości zobowiązań oferowane przez rynek finansowy, jakie można zaciągnąć i warto znać między nimi różnice, by zdecydować się na opcję odpowiednią do indywidualnych potrzeb.

Kredyty – dla spełniających wymagania

Tylko placówki bankowe mogą udzielać kredytu. Zakup mieszkania, wybudowanie domu czy zdecydowanie się na samochód to wydatki, na które przeciętny człowiek nie jest w stanie sobie pozwolić. Z tego powodu banki oferują różnego rodzaju kredyty wspomagające (gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne), których udzielenie odbywa się na określony czas i jest określone pisemną umową. Istnieją jednak warunki, które należy spełnić, żeby uzyskać wsparcie finansowe od banku (uregulowane prawnie w ustawie Prawo bankowe). Związane są one m.in. z posiadaniem stałego zatrudnienia, które gwarantuje placówce, że zadłużenie będzie regularnie spłacane (wraz z prowizją oraz odsetkami).

Pożyczki – łatwiejszy sposób uzyskania wsparcia

Dla osób, które nie są w stanie spełnić stawianych wymagań, powstały osobne podmioty pozabankowe, czyli firmy pożyczkowe, które działają na podstawie Kodeksu Prawa Cywilnego i nie mają takich ograniczeń jak placówki bankowe (co ważne, pożyczki mogą udzielać również osoby fizyczne). Proces uzyskiwania tej formy wsparcia pozbawiony jest dużej ilości formalności i może zostać przeprowadzony przez Internet. Pożyczkodawcy nie interesuje cel wydania otrzymanych środków, a wiele kwestii może zostać uzgodnione zgodnie z zasadą swobody zawierania umów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że spłacanie pożyczki może się okazać droższe pod względem wysokości rat od kredytu.

Zanim zdecydujesz, o jaką formę wsparcia chcesz się ubiegać, przeanalizuj różnicujące je możliwości i wymagania. Dokonaj wyboru opcji najlepiej odpowiadającej na twoje potrzeby.

Copyright 2020 kancelariafinansowa.net.pl

Webdesign by Deviart